در فشار سختیها و مشکلات چه کنیم؟

نقل شده است یکی از اصحاب امام صادق (ع) از نوع برخورد و شیوة رفتار مردم با شیعیان گلایه کرد و گفت: ای فرزند پیامبر (ص)! مردم رفتار خوبی با ما ندارند، ما را اذیت می‌کنند، نسبت به ما بغض و کینه نشان می‌دهند و با طعنه و ملامت با ما سخن می‌گویند، به‌گونه‌ای که انگار ما شیعیان اصلاً جزء مسلمانان نیستیم!

امام (ع) فرمود: آیا بخاطر این شرایط و این اتفاقات، خدا را سپاس نمی‌گویید و شکر او را بجا نمی‌آورید؟! بدانید که شیطان هنگامی که از خارج کردن محبتِ ما خاندان از قلب و جانِ شما، و از دور کردن شما از ولایتِ ما، که معیار پذیرش همة اعمال انسان‌ها نزد خداوند است ناامید شد، شروع به تحریک مردم به حسدورزی و آزارِ شما کرد. پس خدا را شکر کنید که این حملات شیطان و این رفتار مردم، آسیبی به ایمان شما نرسانده و ایمانتان همچنان پابرجاست!

اما هر زمان، این سختی‌ها و دشواری‌ها در نظرتان بزرگ و سنگین آمد، علاوه بر آنچه گفتیم، به رنج‌ها و مشکلاتی که بر ما و دیگر انبیاء و اولیاء الهی وارد شده است بیاندیشید؛ شخصی از پیامبر (ص) پرسید: سخت‌ترین و سنگین‌ترین امتحانات و بلاها در دنیا به چه کسانی وارد می‌شود؟ ایشان فرمودند: انبیاء، سپس اوصیاء ایشان، سپس ائمه و سپس مؤمنان؛ پس هرکس از لحاظ درجة ایمان و مقام قُرب الهی بالاتر باشد، بلا و امتحانش سخت‌تر و سنگین‌تر خواهد بود!

بدانید که خداوند برای ما و شما عیش و آسایشِ ناب و به‌دور از رنج و سختیِ آخرت را برگزیده‌ است، همانطور که پیامبر (ص) فرمود: دنیا زندان مؤمن و بهشت کافر است!

 بدانید که خداوند، هیچ لذت و بهره‌ای از دنیا به مؤمن نمی‌دهد مگر آنکه آمیخته و آلودة با کدورت و درد و رنج است، زیرا نمی‌خواهد این شادی و لذت، جزئی از ثواب آخرت او محسوب شود و چیزی از آن بکاهد! 

عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ (ص)‏ أَنَّ رَجُلًا مِنْ أَصْحَابِهِ شَکَا إِلَیْهِ مَا یَلْقَوْنَ مِنَ النَّاسِ فَقَالَ یَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ مَا ذَا نَحْنُ فِیهِ مِنْ‏ أَذَى‏ النَّاسِ وَ مُطَالَبَتِهِمْ لَنَا وَ بُغْضِهِمْ إِیَّانَا وَ طَعْنِهِمْ عَلَیْنَا کَأَنَّا لَسْنَا عِنْدَهُمْ مِنَ الْمُسْلِمِینَ فَقَالَ لَهُ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ أَ وَ مَا تَحْمَدُونَ اللَّهَ عَلَى ذَلِکَ وَ تَشْکُرُونَهُ إِنَّ الشَّیْطَانَ لَمَّا یَئِسَ مِنْکُمْ أَنْ تُطِیعُوهُ فِی خَلْعِ وَلَایَتِنَا الَّتِی یَعْلَمُ أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَا یَقْبَلُ عَمَلَ عَامِلٍ‏ خَلَعَهَا أَغْرَى النَّاسَ بِکُمْ حَسَداً لَکُمْ عَلَیْهَا فَاحْمَدُوا اللَّهَ عَلَى مَا وَهَبَ لَکُمْ‏ مِنَ الْعِصْمَةِ وَ إِذَا تَعَاظَمَکُمْ مَا تَلْقَوْنَ مِنَ النَّاسِ فَفَکِّرُوا فِی هَذَا وَ انْظُرُوا إِلَى مَا لَقِینَا نَحْنُ مِنَ الْمِحَنِ وَ نَلْقَى مِنْهُمْ وَ مَا لَقِیَ أَوْلِیَاءُ اللَّهِ‏  وَ رُسُلُهُ مِنْ قِبَلِنَا فَقَدْ سُئِلَ رَسُولُ اللَّهِ ص عَنْ أَعْظَمِ النَّاسِ امْتِحَاناً وَ بَلَاءً فِی الدُّنْیَا فَقَالَ الْأَنْبِیَاءُ ثُمَّ الْأَوْصِیَاءُ ثُمَّ الْأَئِمَّةُ ثُمَّ الْمُؤْمِنُونَ الْأَوَّلُ فَالْأَوَّلَ وَ الْأَفْضَلُ فَالْأَفْضَلُ وَ إِنَّمَا أَعْطَانَا اللَّهُ وَ إِیَّاکُمْ وَ رَضِیَ لَنَا وَ لَکُمْ صَفْوَ عَیْشِ الْآخِرَةِ ثُمَّ قَالَ ص الدُّنْیَا سِجْنُ الْمُؤْمِنِ وَ جَنَّةُ الْکَافِرِ وَ مَا أَعْطَى اللَّهُ عَبْداً مُؤْمِناً حَظّاً مِنَ الدُّنْیَا إِلَّا مَشُوباً بِتَکْدِیرٍ لِئَلَّا یَکُونَ ذَلِکَ حَظَّهُ مِنْ ثَوَابِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ لِیُکَمِّلَ اللَّهُ لَهُ صَفْوَ عَیْشِ الْآخِرَةِ.

دعائم الإسلام ؛ ج‏1 ؛ ص47

/ 0 نظر / 149 بازدید