قرآن، تنها راه نجات بشر
اسلام دین شادی، انسانیت، محبت، خوشبختی و خردورزی است.

...


«قُلْ یا عِبادِیَ الَّذینَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحیم‏» (سوره زمر...

«بگو: اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده‏اید! از رحمت و لطف خداوند نومید نشوید که قطعا خدا همه گناهان را مى‏آمرزد، زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است » ...آیه 53).

 

دقت در تعبیرات این آیه نشان مى‏دهد که از امیدبخش‏ترین آیات قرآن مجید نسبت به همه گنهکاران است دلیل آن نیز روشن است زیرا:

تعبیر به" یا عبادى" (اى بندگان من!) آغازگر لطفى است از ناحیه پروردگار و تعبیر به" عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ"(بر خودشان!) نشان مى‏دهد گناهان آدمى همه تنها خود او خود او را متضرر میکند و این نشانه دیگرى از محبت پروردگار است .همانگونه که یک پدر دلسوز به فرزند خویش مى‏گوید اینهمه بر خود ستم مکن! تعبیر به" لا تقنطوا" (مایوس نشوید) با توجه به اینکه" قنوط" در اصل به معنى مایوس شدن از خیر است به تنهایى دلیل بر این است که گنهکاران نباید از" لطف الهى" نومید گردند و تعبیر" مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ" بعد از جمله" لا تقنطوا" تاکید بیشترى بر این‏خیر و محبت مى‏باشد.

هنگامى که به جمله" إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ" مى‏رسیم که با حرف تاکید آغاز شده و کلمه" الذنوب" (جمع با الف و لام) همه گناهان را بدون استثنا در بر مى‏گیرد سخن اوج مى‏گیرد و دریاى رحمت مواج مى‏شود و هنگامى که" جمیعا" به عنوان تاکید دیگرى بر آن افزوده مى‏شود امیدوارى به آخرین مرحله مى‏رسد.توصیف خداوند به" غفور" و" رحیم" نیز در پایان آیه جایى براى کمترین یاس و نومیدى باقى نمى‏گذارد.

و به راستی از کسى که" رحمتش بر غضبش پیشى گرفته" و بندگان را براى رحمت آفریده، نه براى خشم و عذاب، غیر از این چشم‏داشتى نیست.

 

حال که با نکات نهفته در آیه آشنا شدیم بار دیگر با تلاوت آن دلهایمان را در معرض شعشعه روح بخش این آیه نورانی قرار دهیم...

[ یکشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ ] [ جلیل اژدرپور ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

مولای یا مولای انت المولا و انا العبد و هل یرحم العبد الا المولا...
نويسندگان
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
امکانات وب