قرآن، تنها راه نجات بشر
اسلام دین شادی، انسانیت، محبت، خوشبختی و خردورزی است.

یک حدیث صحیح و یک برداشت ناصحیح!
حتما همه ما این روزها شنیده ایم که از قول پیامبر (ص) می گویند: هرکس پایان ماه صفر را به مردم خبر دهد، من به او مژده بهشت را میدهم. اما متاسفانه باید بدانیم این جمله، نادرست است و نه پیامبر (ص) و نه اهل بیت (ع) چنین چیزی نگفته اند. به بیان بهتر، این "روایت نما"، برداشت غلطی است که از یک روایت صحیح شده است. اصل روایت که در کتاب معانی الاخبار (ص204) و کتاب علل الشرایع (ج1/ ص175) از شیخ صدوق آمده چنین است:
 "از ابن عباس نقل شده که گفت: روزی پیامبر اکرم به همراه تعدادی از اصحاب‌شان در مسجد قبا نشسته بودند، حضرت فرمودند: اولین کسی که الان بر شما وارد می‌شود، مردی از اهالی بهشت است. برخی از اصحاب تا این سخن را شنیدند، برخاسته و از مسجد خارج شدند، تا دوباره وارد شده و اولین کسی باشند که بهشت بر او واجب می‌شود. پیامبر (صلی الله علیه و اله) متوجه این امر شدند و به بقیه اصحاب که نزد ایشان بودند چنین فرمودند: اکنون جماعتی در حال سبقت گرفتن از یکدیگر، بر شما وارد می‌شوند، (ولی از میان آنها) کسی که پایان یافتن ماه آذار (نام یکی از ماه‌های رومی معادل ماه خرداد) را بر من بشارت بدهد، اهل بهشت است. آن جماعت برگشتند و وارد شدند و ابوذر رضی الله عنه نیز همراه‌شان بود. پیامبر به آنها فرمودند: ما در کدام‌یک از ماه‌های رومی هستیم؟ ابوذر گفت: یا رسول الله! ماه آذار به پایان رسیده است. پیامبر فرمودند: ای اباذر! من این مسأله را می‌دانستم ولی دوست داشتم قوم من بدانند که تو مردی از اهالی بهشتی، و چطور این‌گونه نباشد، در حالی که تو بعد از من به دلیل محبتت به اهل بیتم، از حرم من طرد (تبعید) می‌شوی، تنها زندگی می‌کنی و تنها می‌میری، و قومی که امر کفن و دفن تو را انجام می‌دهند، به واسطه‌ی تو خوشبخت می‌شوند، آنها دوستان من در بهشتی هستند که به پرهیزکاران وعده داده شده است."
این حدیث جعلی نیست بلکه دارای سند قوی و در منابع معتبر نقل شده، اما برداشت غلط و نادرستی از آن شده است. توضیح اینکه رسول اکرم برای گسترش دین اسلام و برداشتهای صحیح از دین و جلوگیری از انحراف عقیدتی در مردم، بویژه برای دوران پس از خود، گاه به معرفی الگوهای فکری و رفتاری صحیح برای جامعه اسلامی می پرداختند. این سیره، درباره اشخاصی چون امام علی فراوان به چشم می خورد و حضرت رسول در احادیث متعدد، امیرالمومنین را فردی بهشتی معرفی کرده اند تا الگویی برای اسلام ناب و صحیح باشند. این کار برای افراد دیگری هم انجام شده، مانند این حدیث که پیامبر، ابوذر را تمجید کرده اند تا اطرافیان و مردم و آیندگان بدانند عقاید و رفتار او مورد تایید پیامبر است. اگر ابوذر حامی اهل بیت است شما ای اصحاب، بدانید راه صحیح همین است!
اما متاسفانه اصل مطلب فراموش شده و بخشی از این حدیث که فرع بر موضوع اصلی است با برداشتی غلط به عنوان اهمیت بشارت به پایان ماه صفر بین مردم مشهور شده است؛ به اصطلاح، تحریف معنوی در حدیث رخ داده است و ماجرا از اصل چیز دیگری است و چیز دیگری نشان داده شده. این حدیث زیبا و مفهوم بلند آن کجا و برداشت مشهور و غلط کجا!

[ پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳٩٥ ] [ ۸:٢۱ ‎ب.ظ ] [ جلیل اژدرپور ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

مولای یا مولای انت المولا و انا العبد و هل یرحم العبد الا المولا...
نويسندگان
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
امکانات وب